Pampuchy z twarogiem i porzeczkami

Pampuchy,parowańce,drożdżowe pierogi na parze, każdy nazywa je po swojemu i każdy robi z tym z czym lubi. Odkąd pamiętam jeszcze z dzieciństwa mama robiła je z twarogiem na słodko, a latem obowiązkowo z jagodami.
Te smaki już znam i czasem je robię,ale wciąż szukam czegoś innego i przeprowadzam małe eksperymenty.
Byłam ciekawa  jak będą smakowały z czerwoną porzeczką i musiałam wypróbować. Sama porzeczka wydała mi się za cierpka więc dołożyłam twaróg i wyszło fajne połączenie. Dodatkowo polałam je musem z czerwonej porzeczki. Pycha! Naprawdę polecam.








Ciasto:
500 g mąki
250 ml ciepłego mleka
40 g drożdży
3 łyżki cukru
2 jajka
3 łyżki stopionego masła
szczypta soli


Z mleka,drożdży,1 łyżki cukru i 1 łyżki mąki robimy rozczyn i odstawiamy na kilka minut do wyrośnięcia.
Mąkę przesiewamy do miski,dodajemy pozostałe 2 łyżki cukru,sól,wbijamy jajka i  musimy lekko przemieszać. Wlewamy rozczyn i roztopione masło,wyrabiamy ciasto do momentu aż dokładnie połączą się składniki. Formujemy kulę ,lekko oprószamy mąką,przykrywamy ściereczką i odstawiamy  na około 40 minut do wyrośnięcia.


Nadzienie:
200 g twarogu
3 łyżki cukru
1 łyżeczka cukru waniliowego
50 ml słodkiej śmietanki
1 szkl. czerwonych porzeczek

Twaróg rozgniatamy widelcem na gładką masę,dodajemy cukry, śmietankę i mieszamy. Wsypujemy porzeczki i delikatnie mieszamy twaróg,tak by nie rozgnieść porzeczek.

Wyrośnięte ciasto rozwałkowujemy na płat o grubości 1 cm. Szklanką lub okrągłą foremką wycinamy kółka,lekko rozciągamy,nakładamy łyżeczkę nadzienia,zlepiamy i formujemy w dłoniach kulkę. Kulki układamy na oprószonej mąką stolnicy lub blacie pozostawiając kilka minut do podrośnięcia.

W tym czasie gotujemy w dużym garnku wodę. Jeżeli mamy wkładkę do gotowania na parze to super,jeżeli nie to zakładamy na garnek ściereczkę i mocujemy ją przy  pomocy mocnej gumki. Kiedy woda zacznie się gotować układamy po kilka pierogów,tak aby zachować między nimi odstęp. Pierogi będą rosnąć i zwiększą jeszcze objętość. Garnek z pierogami przykrywamy miską lub drugim garnkiem. Gotujemy 10 minut każdą porcję pierogów. Ważne aby podczas gotowania nie podnosić miski,pierogi mogą opaść.
Ugotowane pierogi spożywamy od razu polane musem z porzeczek lub kiedy ostygną odsmażamy je na maśle.







Komentarze

Popularne posty