Pampuchy z jagodami

Kiedy tylko pojawiają się leśne jagody obowiązkowo w pierwszej kolejności robię te pierogi. Gdy byłam dzieckiem robiła je babcia i mama a teraz ja podtrzymuję tradycję. Puszyste,drożdżowe i dużo jagód w środku,dla mnie przepyszne.









Ciasto:

500 g mąki

250 ml ciepłego mleka

40 g drożdży

3 łyżki cukru

2 jajka

3 łyżki stopionego masła

szczypta soli



Z mleka,drożdży,1 łyżki cukru i 1 łyżki mąki robimy rozczyn i odstawiamy na kilka minut do wyrośnięcia.
Mąkę przesiewamy do miski,dodajemy pozostałe 2 łyżki cukru,sól,wbijamy jajka i  musimy lekko przemieszać. Wlewamy rozczyn i roztopione masło,wyrabiamy ciasto do momentu aż dokładnie połączą się składniki. Formujemy kulę ,lekko oprószamy mąką,przykrywamy ściereczką i odstawiamy  na około 40 minut do wyrośnięcia.



Nadzienie:

2 szklanki jagód

2- 3 łyżki cukru

1 łyżka bułki tartej



Wyrośnięte ciasto rozwałkowujemy na płat o grubości 1 cm. Szklanką lub okrągłą foremką wycinamy kółka,lekko rozciągamy,nakładamy łyżeczkę nadzienia,zlepiamy i formujemy w dłoniach kulkę. Kulki układamy na oprószonej mąką stolnicy lub blacie pozostawiając kilka minut do podrośnięcia.
W tym czasie gotujemy w dużym garnku wodę. Jeżeli mamy wkładkę do gotowania na parze to super,jeżeli nie to zakładamy na garnek ściereczkę i mocujemy ją przy  pomocy mocnej gumki. Kiedy woda zacznie się gotować układamy po kilka pierogów,tak aby zachować między nimi odstęp. Pierogi będą rosnąć i zwiększą jeszcze objętość. Garnek z pierogami przykrywamy miską lub drugim garnkiem. Gotujemy 10 minut każdą porcję pierogów. Ważne aby podczas gotowania nie podnosić miski,pierogi mogą opaść.
Pierogi podajemy polane sosem jagodowym lub roztopionym masłem.








Komentarze