czwartek, 7 lipca 2016

Pampuchy z truskawkami

Smak mojego dzieciństwa to pampuchy z jagodami, oczywiście robię je  w każdym sezonie jagodowym. Dziś przedstawiam wersję z truskawkami i zapewniam Was,że smakują również wybornie.

Ciasto:
 500 g mąki 
250 ml ciepłego mleka
 40 g drożdży 
3 łyżki cukru 
2 jajka 
3 łyżki stopionego masła 
szczypta soli 
     
Z mleka,drożdży,1 łyżki cukru i 1 łyżki mąki robimy rozczyn i odstawiamy na kilka minut do wyrośnięcia. Mąkę przesiewamy do miski,dodajemy pozostałe 2 łyżki cukru,sól,wbijamy jajka i  musimy lekko przemieszać. Wlewamy rozczyn i roztopione masło,wyrabiamy ciasto do momentu aż dokładnie połączą się składniki. Formujemy kulę ,lekko oprószamy mąką,przykrywamy ściereczką i odstawiamy  na około 40 minut do wyrośnięcia.
  Nadzienie:
 2 szkl. pokrojonych na ćwiartki truskawek 
2- 3 łyżki cukru 
1 łyżka bułki tartej
Pokrojone truskawki mieszamy z cukrem i bułką tartą.     Wyrośnięte ciasto rozwałkowujemy na płat o grubości 1 cm. Okrągłą foremką wycinamy kółka,lekko rozciągamy,nakładamy łyżkę nadzienia,zlepiamy i formujemy w dłoniach kulkę. Kulki układamy na oprószonej mąką stolnicy pozostawiając kilka minut do podrośnięcia. W tym czasie gotujemy w dużym garnku wodę. Jeżeli mamy wkładkę do gotowania na parze to wkładamy do garnka,jeżeli nie to zakładamy na garnek ściereczkę i mocujemy ją przy  pomocy mocnej gumki. Kiedy woda zacznie się gotować układamy po kilka pierogów,tak aby zachować między nimi odstęp. Pierogi będą rosnąć i zwiększą jeszcze objętość. Garnek z pierogami przykrywamy miską lub drugim garnkiem. Gotujemy 10 minut każdą porcję pierogów. Ważne aby podczas gotowania nie podnosić miski,pierogi mogą opaść. Pierogi podajemy polane musem truskawkowym lub roztopionym masłem. 

Polecam również:

pampuchy z jagodami
http://elka72.bloog.pl/id,341651219,title,Pampuchy-z-jagodami,index.html 


pampuchy z twarogiem i porzeczkami
http://elka72.bloog.pl/id,337424299,title,Pampuchy-z-twarogiem-i-porzeczkami,index.html

 

Brak komentarzy: